Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 22-03-2013
Tematica: problematica steagului secuiesc
Categoria articolului: opinii
Autorul articolului: Hosu Andrea
Titlul articolului: AZ UTCÁRA KÖLTÖZÉS Szimbolikus erőszak és a magyar-román zárt kapu alapvetése
Acces online: https://welemeny.transindex.ro/?cikk=19901


Érzékeny téma, de semmiképpen nem páratlan, és nem is előzmények nélküli. Kelet-európai sajátosságainkból eredeztethetően, mifelénk a lelátók nem ritkán a nacionalista őrjöngés színterévé válnak.



A román-magyar zártkapus vb-selejtező előestéjén a vendégeket elkísérő fővárosi szurkolók magyar zászlót égettek és Magyarországot gyalázó jelszavakat skandáltak Kolozsváron a helyi CFR elleni román bajnoki rangadón. Érdemes ezt az esetet a március 22-i összecsapás tágabb kontextusába elhelyezni, még akkor is, ha Kolozsváron semmi más nem történt, mint hogy a szurkolói lokálpatriotizmus, nacionalizmus és rassszizmus összecsapott a sportszerűséggel. Nemzeti zászlót égetni - mondjuk éppen a magyart - egyszerűen primitív, bunkó és visszataszító gesztus, teljesen mindegy, hogy egy örmény teszi azt Jerevánban, vagy egy román Kolozsváron. 

Tökéletesen közömbös, hogy milyen okokból. 
Tény, hogy kelet-európai sajátosságainkból eredeztethetően, mifelénk a lelátók nem ritkán a nacionalista őrjöngés színterévé válnak. Előrebocsátom, az idegengyűlöletet egyáltalán nem a sportversengés termeli ki és újra, hanem az aktuálpolitikai történések által generált indulatok gyűrűznek be a társadalom különböző bugyraiba. Nem tudom, hogy bukaresti román fiatalok egészséges nemzettudatának biztosítékát mennyire verte ki mondjuk a marosvásárhelyi autonómiatüntetéssel vegyes székely zászló lobogtatás, egyáltalán van-e valamilyen közvetlen oksági kapcsolat a székely autonómiatörekvések és az egyre gyakoribb magyarság ellen irányuló támadások között. Tény, hogy Kolozsváron ezúttal nem székely zászlót téptek, hanem magyar lobogót égettek. 
A saját csapat biztatását - miként ez Erdély szívében történt - felülírta a zászlóégetés formájában megnyilvánuló 

kollektív agresszió kinyilvánítása. 
A gúnyolódást, szitkozódást, verbális konfrontációt ezúttal a magyar nemzet alapvető szimbólumának meggyalázása súlyosbította. Érzékeny téma, de semmiképpen nem páratlan, és nem is előzmények nélküli. 
A futball(mérkőzés) az öncélú sportteljesítményt általában látványossággá, közösségi örömforrássá instrumentalizálja, akkor világos: ebben nem, vagy csak részben lehet részük március 22-én a magyar, illetve a román válogatott szurkolóinak. 
Előzmény: a magyar drukkerek antiszemita rigmusokat énekeltek, palesztin és iráni zászlókat lobogtattak az Izrael elleni budapesti barátságos (hangsúlyozom: tét nélküli) mérkőzésen a Puskás Ferenc Stadionban. 
A tavaly augusztusi eseményeket szemlélve - és melléjük rendelve a néhány nappal ezelőtti igen hasonló esetet - számomra elgondolkodtatónak tűnik, hogy az Európai Unió egyik tagországában, amely hivatalosan elkötelezett a demokratikus értékek és az emberi szabadságjogok mellett, létezik és köszöni, jól van egy olyan politikai erő (Jobbik), amely teljesen nyíltan és bevallottan tér vissza a történelem legsötétebb fejezeteihez úgy, hogy Magyarország kormánya nem lép fel egyértelműen és következetesen az ilyen jelenségek ellen (jelzésértékű, hogy Orbán Viktor miniszterelnök inkább nem kommentálta a zártkapus büntetésre vonatkozó FIFA-döntést). Mivel a gyalázkodó rigmusokat akkor tisztán lehetett hallani a stadionban (Mocskos zsidók!), nem lett volna baj, ha a mérkőzés után legalább néhány játékos elítéli az esetet, vagy a Magyar Labdarúgó Szövetség kér bocsánatot az izraeli szurkolóktól. Ez nem történt meg. 
Megkockáztatom, hogy ennek fényében 

a normalizálódás irányába mutat, 
hogy a nem mellesleg sportdiplomáciai bonyodalommá fajult kolozsvári ügy után Victor Ponta román miniszterelnök elítélte a bukaresti Rapid szurkolóinak tettét. Hogy a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) honlapján közölt közleményben bocsánatot kért az MLSZ-től, Magyarország nemzeti válogatottjától, az ország polgáraitól és a magyar államtól "egy felelőtlen szurkoló minősíthetetlen tettéért". Hogy az időközben azonosított elkövető ellen büntetőeljárás indult diszkriminációra való felbujtás gyanújával. Hogy a magyar fél szorgalmazására a bukaresti vasutasklubra jelentős pénzbüntetést szabtak ki és egy Liga 1-es mérkőzést is zárt kapuk mögött kell megrendeznie (ezt közben megfellebbezte a klub - szerk.). 
Aligha jelent vigaszt, de Európa toleránsabbnak vélt országaiban sem ritka, hogy egy-egy mérkőzés utóélete jóval túlmutat a sportesemény önmagában vett tétjén, a stadionbéli szimbolikus/tényleges erőszak hosszú napokig tematizálja a sajtót, mert - Bölöni László szavaival élve - „Idióták vannak Magyarországon és Romániában, de vannak Franciaországban is". Vagyis 

a csürhe mindenütt csürhe. Van, volt és lesz. 
Ettől még minket joggal nyugtalanít, hogy a demokratikus politikai kultúra nem került fölénybe a romániai, magyarországi lelátókon, mert ennek alapfeltétele volna, hogy a társadalom szintjén is ténylegesen fölénybe kerüljön a tolerancia. A román-magyar (latensen hömpölygő, bizonyos szélsőséges csoportok nemzettudatában újra meg újra felmelegíthető) történelmi szembenállás csupán a jelen eset diszkrét bája és pikantériája, amelyet az államközi, jószomszédi kapcsolatok minőségi romlása erősít fel. (Semmiképpen nem szeretnék belemagyarázni a dologba, viszont némiképp elgondolkodtató, hogy a kolozsvári zászlóégetés egyáltalán nem akasztotta ki a nemzeti ügyek kormányát. Van abban némi perverzitás, hogy az MLSZ mellett csak az MSZP és a Jobbik ingerküszöbéig jutott el a hír. Annyira, hogy megbotránkozó közleményben foglaljon állást, és ítélje el az esetet.) 
A holnapra nézve érdemes tudni, hogy a zártkapus mérkőzés idején Budapesten két különböző helyszínén lehet szurkolni. A Jobbik által a Puskás Ferenc Stadion Dózsa György úti bejáratához szervezett demonstrációval párhuzamosan az MLSZ az '56-osok terére szervezett rendezvényt, amelyet a politikai alakulat "ellenrendezvénynek" tart, és úgy véli, ez megosztja a "nemzeti összetartást". (Nem túl biztató.) 

A futballstadion megkonstruált társadalmi interakciós tere 
ily módon az utcára költözik. A pályán zajló, szigorúan szankcionált szabályok szerint szerveződő küzdelemmel ellentétben itt a társadalmi élet szokásos normái alig, vagy egyáltalán nem érvényesek: az ellenféllel kapcsolatos különböző elfogadhatatlan jelentéstartalmak felszínre kerülhetnek. Nos, a mocskos zsidózás, valamint a magyar zászló vázolt meggyalázása után csak remélni tudom, hogy - a Jobbikra való különös tekintettel - elmarad a büdösrománozás. Nem vagyok túl optimista. Azért kicsit bízom abban, hogy a magyar-román egymásnak feszülés zártkapus kényszere által generált érzelmek, indulatok és történelmi frusztrációk nem emelődnek négyzetre, így a lincshangulat, hisztéria és agresszió nem lesz meghatározója eme igen nagy téttel bíró mérkőzésnek. Pontosabban annak stadionon kívül megnyilvánuló részének. 
„Így legalább megtanulják a hülyék, hogy ne a korlátoltságuk és nacionalizmusuk kinyilvánítására járjanak stadionba. Ilyesminek a sportban helye nincs". Sem Romániában, sem Magyarországon. Egyetértek Bölönivel. Kíváncsi vagyok, megtanulják-e? 
Ja, és hogy mennyi lesz az eredmény? Arra is kíváncsi vagyok.    
  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.